•       

   وبا یک عفونت حاد اسهالی است که در اثر خوردن و نوشیدن غذا یا آب‌آلوده به نوعی باکتری به نام "ویبریو کلرا" ایجاد می شود.

   بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تخمین زده می‌شود که هر سال 1.3 تا 4 میلیون مورد وبا و 21 هزار تا تا 143 هزار مرگ و میر ناشی از این عفونت در سراسر جهان گزارش می‌شود.

   وبا می‌تواند باعث اسهال آبکی حاد همراه با کم‌آبی شدید شود. حدود 12 ساعت تا 5 روز طول می‌کشد تا فرد پس از مصرف غذا یا آب آلوده علائم را نشان دهد.

   علائم وبا چیست؟

   بسیاری از افراد آلوده به باکتری عامل وبا، هیچ علامتی ندارند، اگرچه این باکتری به مدت یک تا 10 روز پس از عفونت در مدفوع آنها وجود دارد. این بدان معنی است که باکتری‌ها به محیط باز می‌گردند و ...

  •       

   مقام معظم رهبری مدظله العالی: کار بدون علم، کم‌اثر است؛(اما )علم بدون کار، بی اثر است. اهمیت کار این است؛ خب، وقتی کار اینقدر مهم است، پس کارآفرینی هم به همین نسبت حائز اهمیت است. اگر کسی بتواند زمینه‌ی کار را فراهم بکند، یک عبادت انجام داده است.

   وبا به ایران رسید؟ / هشدار به بیماران کلیوی و قلبی
   شمار مبتلایان به وبا در عراق به ۱۳ نفر رسید. مرزهای ایران و عراق هم بازگشایی شد. حالا موارد مشکوک به وبا در مریوان در حال بررسی است. اما علائم این بیماری چیست؟ آیا کشنده است؟
   روز جهانی اهدای خون
   ۱۴ ژوئن همه ساله روز جهانی اهداکننده خون نامیده شده است که در تقویم شمسی سال ۱۴۰۱ ما این روز در روز سه شنبه ۲۴ خرداد قرار دارد.
   آنچه باید از "وبا" بدانیم؛ چگونه از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم؟
   وبا یک عفونت حاد اسهالی است که در اثر خوردن و نوشیدن غذا یا آب‌آلوده به نوعی باکتری ایجاد می‌شود اما با رعایت برخی نکات بهداشتی به راحتی قابل پیشگیری است.
   آلودگی هوا و ریزگردها
   ریزگردها که گاهی آسمان بخش وسیعی از کشور را در برمی‌گیرد، برای زائرانی که به کشورهای عربستان و عراق و نیز سوریه می‌روند، پدیده‌ای تقریبا شناخته شده است. این سه کشور، به دلیل داشتن بیابان‌های وسیع و ...
   روز جهانی مبارزه با مصرف و قاچاق مواد مخدر
   نامگذاری 5تیرماه 1401 (26 ژوئن 2022) توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی مبارزه با مصرف و قاچاق مواد مخدر
   روز جهانی بدون دخانیات
   روز جهانی بدون دخانیات یا روز جهانی بدون تنباکو، دهم خرداد ماه است؛ شعار این روز «تعهد برای ترک دخانیات» و هدف آن جلب توجه به تاثیر تنباکو بر سلامت انسان است.
   گرد و غبار و آثار آن بر سلامت
   اهمیت واکسیناسیون در پیشگیری از مرگ هزاران نفر
   هر سال آخرین هفته ماه آوریل به عنوان هفته جهانی واکسیناسیون شناخته می‌شود. در این هفته کشورها در مورد اهمیت واکسیناسیون در پیشگیری از مرگ هزاران نفر در سال اطلاع‌رسانی می‌شود.
   تعداد بیماران قطعی آبله میمونی از ۱۰۰۰ نفر گذشت
   با گذشت کمتر از ۵ هفته از شناسایی اولین مورد آبله میمونی در جهان در سال جاری در انگلستان تعداد مبتلایان در جهان به ۱۰۸۸ نفر از ۲۹ کشور...
   4 خرداد تا 10 خرداد هفته جهانی تیروئید

   آرشیو مطالب