مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • معاونت خانواده و امور فرهنگی

   معاونت خانواده و امور فرهنگی

   مرکز خدمات حوزه های علمیه، نهادی است حوزه ای و حمایتگر که تلاش دارد با سیاستگذاری کلان و تأمین نیازهای اساسی زیستی و فرهنگی روحانیون و خانواده های ایشان زمینه ی تحقق رسالت آنان را فراهم آورد. این مرکز در رویکرد جدید خود با اولویت دادن به حوزه ی فرهنگ، تلاش می کند ضمن جهت دادن و انسجام بخشی به فعالیت های خود در این حوزه، زمینه را برای پشتیبانی بیشتر و بهتر از طلاب و روحانیون برای انجام مسئولیت ها و رسالت های خود فراهم کند.
   بدون شک طلاب و علمای اسلام، مسئولیت بزرگی در تبلیغ و انذار مردم طی قرون متمادی داشتند. در عصر جدید به دلیل کثرت ارتباطات، این رسالت با دشواری‌هایی مواجه شده است. اکنون نقش نهادهای گوناگون در ایفای این رسالت از جمله خانواده خود طلاب اهمیت روزافزون یافته است. همانگونه که قرآن برای همسران و فرزندان انبیاء مسئولیتی فراتر از سایر مردم در نظر گرفته است، خانواده یک روحانی نیز رسالتی ویژه دارد. نکته مهم در این زمینه آن است که نقش روحانیون و علمای اسلام در ترویج دین‌داری و اخلاق در جامعه مهم‌تر از سایر نهادهاست. بر اساس کلمات اولیای دین اسلام و یافته های علوم تربیتی و روانشناسی، در حوزه های رفتاری، آموزش از طریق ارائه الگو مقدم بر آموزش گفتاری است. روش عملی هر فرد در زندگی و الگویی که ارائه می دهد، بهترین راه تأثیرگذاری او بر دیگران است. در آموزش و ترویج دین‌داری توسط روحانیون نیز ارائه الگوی موفق در سبک زندگی امری کلیدی است.
   از طرف دیگر یکی از ابعاد مهم زندگی، ازدواج و اداره خانواده و تحویل نسلی سالم و مولد به جامعه است. این امر پایه همه پیشرفت های جوامع است. مردم در همه حوزه ها به ویژه خانواده نیازمند آموزش و تربیتند. برای توفیق در اعتلای فرهنگی و دینی مردم، نیازمند روحانیون متدین و متخلق به اخلاق الهی هستیم. زندگی موفق یک روحانی به پشتوانه مستحکم بستگی دارد که همان خانواده است. همسری متدین و همراه و موافق می تواند یاری ده هر مرد در ایفای مسئولیت های اجتماعی باشد. در این زمینه یک طلبه علوم دینی که وظیفه خطیر هدایت معنوی آحاد مردم را به دوش دارد، نیاز بیشتری به همراهی و کمک خانواده دارد. برخورداری یک طلبه از خانواده موفق، از دو جنبه حیاتی است: اول: این خانواده او را در ایفای وظایف یاری دهند و مانع یا تضعیف کننده فعالیت های او نشوند، دوم: خانواده او در عرصه های مختلف الگوی موفقی از یک خانواده سالم را به مردم ارائه دهند.

   اهداف این معاونت:


   آشنایی با معاونت خانواده و امور فرهنگی

   معاون خانواده و امور فرهنگی
   مأموریت:
   1- برنامه‌ریزی به منظور تحقق مأموریت‌ها و سیاست‌های مرکز در حوزه خانواده و امور فرهنگی
   2- تعامل و ارتباط با سایر نهادهای حوزوی و غیر حوزوی در زمینه توسعه، تسریع و تسهیل خدمات رسانی به طلاب
   3- مدیریت و سازماندهی ادارات کل ذیربط به منظور تحقق مأموریت و سیاست‌های کلان مرکز

   مدیرکل مشاوره و تعالی خانواده
   مأموریت:
   1- برنامه ریزی لازم به منظور اجراء و پیشبرد سیاست‌ها و اهداف کلان حوزه مشاوره و امور خانواده
   2- مدیریت و سازماندهی ادارات ذیربط به منظور تحقق اهداف و سیاست‌های کلان این حوزه

   مدیرکل ارتباطات و امور فرهنگی
   مأموریت:
   1- برنامه ریزی لازم به منظور اجراء و پیشبرد سیاست‌ها و اهداف کلان حوزه ارتباطات و امور فرهنگی
   2- مدیریت و سازماندهی ادارات ذیربط به منظور تحقق اهداف و سیاست‌های کلان مرکز در این حوزه

   راه‌های ارتباطی با معاونت خانواده و امور فرهنگی :