مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛        مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید
 
   
 

  • صندوق قرض الحسنه

   صندوق قرض الحسنه

   مقدمه

   دین مبین اسلام توجه خاصی به حمایت از نیازمندان، آسیب دیدگان و اقشار ضعیف جامعه دارد. یکی از راه هائی که در این مسیر همواره مورد توجه و تشویق بوده، اعطای قرض (بدون بهره) و به اصطلاح قرض الحسنه است. قرض الحسنه جلوه زیبای یاری و دستگیری از این افراد به شمار می آید و در آیات فراوانی از قرآن کریم و روایات ائمه طاهرین (علیهم السلام) به این مسئله اشاره شده است.
   مرکز خدمات حوزه های علمیه نیز به عنوان نهادی حوزوی و برآمده از انقلاب اسلامی، با الهام از آیات و روایات وارده و مطابق با بند 2 اصل 43 قانون اساسی و بند 3 ماده اساسنامه خود، با راه اندازی صندوق قرض الحسنه در سال 1371 و اعطای وام قرض الحسنه به این سنت حسنه اهتمام ورزیده و مشکل گشای بخشی از نیازهای طلاب و روحانیون بوده است. اینک این صندوق با بهره گیری از تجربیات گذشته و توجه به نیاز جامعه هدف تمهیدات لازم را نسبت به توسعه کمی و کیفی اعطای تسهیلات، در چارچوب اساسنامه ای فراهم نموده است.


   ماموریت:

   صندوق قرض الحسنه همچون سایر بخش های این مرکز از طریق 32 مرکز و
   11 نمایندگی در سراسر کشور به کلیه افراد تحت پوشش در قالب گروه های ذیل خدمات ارائه می نماید:
   طلاب و روحانیون اعم از: مرد - زن
   معیل - مجرد
   ایرانی - غیر ایرانی
   شیعه - سنی
   زنده (درقید حیات) - خانواده مرحوم


   چشم انداز:

   توسعه فعالیت کمی و کیفی در راستای اهداف حوزه های علمیه مبنی بر هدفمندی در ارائه خدمات به جامعه هدف.


   اهداف:

   صندوق با الهام از تعالیم عالیّه اسلام با هدف غیر انتفاعی و در اجرای بنده الف ماده 2 آئین نامه اصلاحیه ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری مصوب 1337.05.05 در راستای اساسنامه مرکز خدمات حوزه های علمیه (که در این اساسنامه به اختصار مرکز نامیده می شود) جهت ارائه تسهیلات قرض الحسنه به منظور رفع بخشی از نیازهای ضروری طلاب و روحانیون (غیر شاغل – شاغل)، کارکنان حوزه و مراکز حوزوی به همراه افراد تحت تکفل آن ها و همچنین نهادهای حوزوی تاسیس می گردد.
   1- افتتاح حساب های قرض الحسنه ویژه (وجوه اداره شده) مطابق ضوابط ذیربط.
   2- اخذ کمک و هدایای نقدی و غیر نقدی از اشخاص حقیقی و حقوقی، حوزوی و غیر حوزوی.
   3- اعطای وام قرض الحسنه برای رفع نیازهای ضروری مانند: هزینه های ازدواج، تهیه جهیزیه، درمان بیماری، مسکن (ساخت، خرید، تعمیرات، رهن) کمک هزینه های تحصیلی و زیارت.

   ..