مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • روز جهانی بدون دخانیات
   کد: 28639
   ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
   روز جهانی بدون دخانیات یا روز جهانی بدون تنباکو، دهم خرداد ماه است؛ شعار این روز «تعهد برای ترک دخانیات» و هدف آن جلب توجه به تاثیر تنباکو بر سلامت انسان است.

   به گزارش ایمنا و براساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، مصرف دخانیات سالانه بیش از ۸ میلیون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشاند، تعدادی که پیش‌بینی می‌شود در صورت عدم افزایش اقدامات ضددخانی و پیشگیرانه، رشد کرده و بیشتر شود. در ایالات متحده آمریکا، مصرف دخانیات بزرگ‌ترین عامل بیماری و مرگ و میر است که قابل پیشگیری است. استعمال دخانیات انواع مختلفی از سرطان‌ها و همچنین بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، بیماری ریه و سایر مشکلات سلامتی را ایجاد می‌کند.

   تاریخ روز جهانی بدون دخانیات

   روز جهانی بدون دخانیات (World No Tobacco Day‎) یا به تعبیری روز جهانی بدون تنباکو، ۳۱ ماه مه هر سال برابر با دهم خرداد ماه، در سراسر جهان برای جلب توجه و تشویق افراد در راستای ترک محصولات دخانی نامگذاری شده است.

   تاریخچه روز جهانی بدون دخانیات

   کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال ۱۹۸۷ میلادی روز جهانی بدون دخانیات را نامگذاری کردند.

   هدف روز جهانی بدون دخانیات

   این روز برای جلب توجه نسبت به شیوع گسترده تأثیرات تنباکو بر سلامت انسان در نظر گرفته شده که منجر به مرگ و میر میلیون‌ها نفر در هر سال می‌شود و در کنار این معضل، صدها هزار مرگ غیرمستقیم، تنها به دلیل استنشاق دود سیگار افراد سیگاری اتفاق می‌افتد.

   شورهای عضو سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال ۱۹۸۷ میلادی برای نخستین بار، ۳۱ ماه می را با عنوان روز جهانی بدون دخانیات نامگذاری کردند. در طول سال‌های گذشته تاکنون، این روز برگزیده، باعث رویارویی و بعضاً مقاومت‌هایی در سراسر جهان از جانب دولت‌ها، سازمان‌های بهداشت عمومی، افراد سیگاری، تولیدکنندگان محصولات دخانی و فعالان عرصه صنعت دخانیات شده است.

   روز جهانی بدون دخانیات به منظور تشویق افراد در راستای ترک محصولات دخانی و توجه به تاثیرات گسترده تنباکو بر سلامت انسان‌ها در سراسر جهان به این اسم، نامگذاری شده است.

   هر ساله به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات یا به تعبیر دیگر روز جهانی بدون تنباکو، اقدامات و فعالیت‌های گسترده‌ای در سطح کشور با همکاری ارگان‌های ذی‌ربط انجام می‌شود. هدف از این اقدامات، حمایت طلبی برای اجرای سیاست‌های موثر بر کاهش مصرف دخانیات و ارتقای سطح آگاهی عمومی به ویژه جوانان و نوجوانان نسبت به مضرات استعمال دخانیات است.

   با توجه به این که بیماری‌های قلبی و عروقی از جمله سکته‌های قلبی، یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان امروز محسوب می‌شوند، موضوع روز جهانی بدون دخانیات سال ۲۰۱۸ میلادی نیز دخانیات و بیماری قلبی با شعار” TOBACCO BREAKS HEARTS” از سوی سازمان جهانی بهداشت انتخاب شده بود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.