مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • اهمیت واکسیناسیون در پیشگیری از مرگ هزاران نفر
   کد: 28622
   ۱۴۰۱/۰۳/۰۸
   هر سال آخرین هفته ماه آوریل به عنوان هفته جهانی واکسیناسیون شناخته می‌شود. در این هفته کشورها در مورد اهمیت واکسیناسیون در پیشگیری از مرگ هزاران نفر در سال اطلاع‌رسانی می‌شود.
   اهمیت واکسیناسیون در پیشگیری از مرگ هزاران نفر

   بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن بیماری‌های مهمی هستند که در گذشته باعث مرگ و ناتوانی انسان‌های زیادی بودند و بعضی از آنها امروزه دیگر به عنوان یک چالش بهداشتی محسوب نمی‌شوند.
   موفقیت برنامه‌های واکسیناسیون از یک سو نیاز به برنامه‌ریزی و زیرساخت مناسب در کشورهای جهان دارد و از سویی دیگر نیاز به اعتماد مردم به سیستم بهداشت و برنامه واکسیناسیون دارد. امروز فلج اطفال، سرخک، تیفویید، هپاتیت، هاری و آنفلوآنزا از جمله نام‌های آشنای بیماری‌های عفونی هستند که دارای واکسن مؤثر هستند.
   برای ساخت واکسن‌ها در ابتدا بی‌خطر بودن آنها بررسی می‌شود و تنها بعد از اثبات بی‌خطری آنهاست که اجازه مطالعات بعدی داده می‌شود و اثربخشی و قدرت واقعی واکسن مورد تحقیق قرار می‌گیرد و در نهایت واکسنی که بی‌خطر، اثربخش و قدرتمند است اجازه تولید و توزیع پیدا می‌کند.
   سازمان غذا و داروی کشور در تأیید نهایی و نظارت بر بی‌خطری و قدرت واکسن‌ها نقش خطیر و مهمی به عهده دارد و در تمام سالیان گذشته تلاشش در نظارت سختگیرانه بر تولیدات و واردات واکسن بوده است. جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهایی در جهان است که قدرت ساخت واکسن دارد و انستیتو پاستور و انستیتو رازی از پیشتازان واکسن سازی در ایران و جهان هستند. حماسه بزرگ تابستان و پاییز ۱۴۰۰ و واکسیناسیون سریع میلیون‌ها ایرانی و اتباع ساکن ایران که منجر به کاهش خسارت‌های اقتصادی و مرگ و میر ناشی از کرونا شد از برگ‌های زرین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در خدمت‌رسانی به مردم بود. واکسیناسیون به موقع در کنار رعایت سایر پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند جامعه را در برابر موج‌های احتمالی بعدی کووید۱۹ محافظت نماید.

   منبع : https://iec.behdasht.gov.ir/

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.