مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛        مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید
 
   
 

  • 27 اردیبهشت روز جهانی فشارخون
   کد: 28519
   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   با اندازه‌گیری دقیق فشارخون و کنترل آن، عمر طولانی‌تری داشته باشید.

   اتحادیه جهانی فشارخون سالانه روز جهانی فشارخون را ترویج می‌کند. موضوع امسال »با اندازه‌گیری دقیق فشارخون و کنترل آن، زندگی طولانی‌تری داشته باشید.» با هدف افزایش آگاهی از فشارخون بالا در کل جمعیت در سراسر دنیا است و بر اندازه‌گیری دقیق فشارخون تأکید دارد.
   انتخاب این موضوع بر اساس آمار جهانی است- 50 درصد بالغین با فشارخون بالا (فشارخون سیستول 140 میلی‌متر جیوه و بیشتر ، دیاستول 90 میلی‌متر جیوه و بیشتر) در دنیا، از فشارخون بالای خود اطلاع داشتند(40 درصد در کشورهای با درآمد کم و متوسط). در بعضی از جمعیت‌ها ، آگاهی بسیار پایین کمتر از 10 درصد است، برای افزایش آگاهی از فشارخون بالا، دو جزء حیاتی وجود دارد: 1)برپایی برنامه‌های غربالگری اجتماعی با ظرفیت بالا برای تشخیص فشارخون بالا در افراد در معرض خطر و 2) ترویج اندازه‌گیری معمول فشارخون توسط کارکنان حرفه‌ای بهداشتی در تمام برخوردهای بالینی.
   یک مرحله مهم ابتدایی برای کنترل فشارخون بالا و دستیابی به هدف سازمان ملل در سال 2025 برای کاهش 25 درصد در فشارخون بالای کنترل نشده، شامل بهبود تشخیص بیماری فشارخون بالا است. افزایش غربالگری فشارخون از طریق فعالیت‌های اتحادیه در دستیابی به این هدف سهیم است. اتحادیه جهانی فشارخون بالا با سازمان‌های عضو و شرکا برنامه‌های ملی، برای اجرای غربالگری‌های جهانی اتحادیه فعالیت می‌کنند.
   این اتحادیه تشخیص داده است که چالش‌های پیچیده‌ای برای پیشگیری و کنترل فشارخون بالا در سراسر جهان وجود دارد و در اکثر مجموعه‌ها، تلاش‌های جامع یا هماهنگی برای پیشگیری و کنترل فشارخون بالا انجام نمی‌شود. برای همین این اتحادیه همه کشورها و شرکا خود را برای شرکت در این بسیج برای انجام غربالگری فشارخون و آگاهی از بیماری‌های غیر واگیر در جامعه و مراکز بهداشتی درمانی به چالش دعوت می‌کند.

   روز جهانی فشارخون -27 اردیبهشت 1401
   طبق مطالعه بار جهانی بیماری‌ها، فشارخون بالا خطر مهم مرگ و ناتوانی در دنیاست. یکی از موانع مهم در کنترل مؤثر فشارخون بالا عدم اطلاع مردم از بالا بودن میزان فشارخون خودشان است. درحالی‌که اقدامات ساده‌ای برای ادغام ارزیابی معمول فشارخون در ارائه خدمات بهداشتی درمانی، مدارس، دانشگاه‌ها، محل‌های کار، جامعه و نیز تمام جوامع وجود دارد که می‌تواند نقش مهمی در شناسایی و درمان این بیماری داشته باشد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.