مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • آیا تزریق واکسن برای مادران باردار بر روی سلامت جنین و کودک تأثیرگذار است؟
   کد: 27965
   ۱۴۰۰/۱۲/۰۳
   آیا تزریق واکسن برای مادران باردار بر روی سلامت جنین و کودک تأثیرگذار است؟

   مشخص شده است که شرایط خاص بدن مادر در دوران بارداری، زنان باردار را در مقایسه با سایر زنان هم سال در معرض خطر بیشتری در زمان ابتلا به کووید ۱۹ قرار می‌دهد. خطرات کرونا در دوران بارداری نه تنها مادر را تهدید می‌کند بلکه برای سلامت جنین و سلامت تولد کودک نیز دردسر ساز خواهد شد. فرایند بارداری و شیردهی به‌گونه‌ای است که آنتی‌بادی‌های دفاعی مادر هم در زمان قبل از تولد و هم بعد از تولد به کودکش می‌رسد.
   امروزه خوشبختانه با واکسن‌هایی که ساخته شده است، خطر کرونا برای مادران باردار و جنین و نوزاد آنها بسیار کمتر شده است.
   جفت مسئولیت خون‌رسانی از مادر به کودک و تغذیه کودک را به عهده دارد و از سه‌ماهه‌ی دوم بارداری (مخصوصاً سه ماهه سوم) تغییرات جفت باعث می‌شود، کم‌کم آنتی‌بادی‌های دفاعی مادر به تدریج به جنین برسد. آنتی‌بادی‌های دفاعی مادر وقتی به جنین می‌رسد کمک می‌کند که از ویروس کرونا در امان بماند. فرایند رسیدن آنتی‌بادی‌های دفاعی مادر به کودک بعد از تولد هم ادامه پیدا می‌کنند و هنگام شیردهی توسط شیر مادر به نوزاد می‌رسد، و فرصتی به کودک می‌دهد تا زمانی که سیستم ایمنی‌اش تکامل و رشد یابد از آنتی‌بادی‌های مادر خود سود ببرد.
   آنتی‌بادی‌های مادر چه از راه ابتلا، چه از راه واکسن کرونا ایجاد شده باشد می‌تواند از جفت رد شده و به جنین برسد.
   قبل از ساخت واکسن مطالعات نشان می‌داد که اگر مادر بارداری به کرونا مبتلا شود، آنتی‌بادی‌هایی که از مادر به کودک می‌رسد به حدی است که سطح آنتی‌بادی در بدن جنین به اندازه مادر بالا می‌رود. مطالعات متعددی بعد از ساخت واکسن‌های کرونا نشان داد که آنتی‌بادی‌های ساخته شده از واکسن هم از جفت می‌گذرند و می‌توانند سطح ایمنی جنین را به اندازه مادر بالا ببرند. مطالعات مکرری نشان داده‌اند که غلظت بالایی از آنتی‌بادی در بند ناف نوزادانی یافت می‌شود که مادرانشان واکسن کرونا را دریافت کرده باشد.
   سؤال مهم این است کدام برای نوزاد بهتر است؟ آیا مادر به کرونا مبتلا شود بهتر است یا واکسینه شود، کدام برای جنین بهتر است؟
   برای پاسخ به این سؤال مطالعاتی انجام شد که نشان داد سطح آنتی‌بادی در خون جنین‌هایی که مادرانشان واکسن دریافت کرده‌اند بسیار بالاتر از جنین‌هایی است که مادرانشان به عفونت طبیعی کرونا مبتلا شده باشد.
   ایمنی‌ای که از مادر به جنین می‌رسد تا چه زمانی بعد از تولد ادامه خواهد داشت؟ هنوز نمی‌دانیم ایمنی دریافت شده از مادر تا چه زمانی در بدن کودک اثر حفاظتی خود را حفظ خواهد کرد، اما می‌دانیم که شیردهی بعد از تولد می‌تواند آنتی‌بادی مادر را از طریق شیر به کودک برساند و تا زمان رشد بیشتر و خودکفایی تکامل سیستم ایمنی کودک به او کمک خواهد کرد.
   بررسی‌ها در مورد سایر میکروب‌ها و اثر شیر مادر نشان داده است که کودکانی که شش ماه اول زندگی به میزان کافی شیر مادر خورده باشند از نظر ایمنی در حاشیه امنیت بهتری قرار می‌گیرند و به‌عنوان مثال عفونت گوش کمتری در دوران شیرخوارگی خواهند داشت. بررسی‌ها در مورد کووید۱۹ نشان می‌دهد مادر چه در اثر واکسن و چه عفونت طبیعی اگر آنتی‌بادی ساخته باشد، میزان آنتی‌بادی در شیر مادر بالا خواهد بود و تا حدی کودک را از بیماری شدید حفظ خواهد کرد.
   مادرانی که واکسن کرونا در زمان بارداری گرفته‌اند اگر پس از تولد نوزادشان، نوبت واکسن یادآور (بوستر) خود را دریافت نمایند سطح آنتی‌بادی بسیار بالاتر خواهد رفت و در شیر مادر به نوزاد خواهد رسید.

   منبع: آوای سلامت

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: