مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛        مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید
 
   
 

  • هرگز برای واکسن زدن درنگ نکنید
   کد: 26483
   ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
   مجله سلامت/ فوق تخصص عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری اثربخشی واکسن‌های کرونا را مورد تأکید قرار داد و گفت: هرگز برای واکسن زدن درنگ نکنید و در ساعات خلوت‌تر به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنید.
   هرگز برای واکسن زدن درنگ نکنید

   فوق تخصص عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری اثربخشی واکسن‌های کرونا را مورد تأکید قرار داد و گفت: هرگز برای واکسن زدن درنگ نکنید و در ساعات خلوت‌تر به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنید.

   وی پوشش بالای واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ را اولین عامل کاهش مرگ و میرهای کرونایی ذکر کرد و اظهار امیدواری کرد که تا اواخر آبان یا اوایل آذرماه پوشش واکسیناسیون به بالاترین میزان خود در کشور برسد.

   دکتر طبرسی دومین علت احتمالی کاهش موارد ابتلا و در ادامه مرگ و میرهای کرونایی را ابتلای بخش بزرگی از جامعه به کرونا عنوان کرد و گفت: با جهش‌های ویروسی حتما موج‌هایی از بیماری را خواهیم داشت ولی احتمال بروز پیک شدید کرونا خیلی بعید است.

   فوق تخصص عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری از کاهش تدریجی بستری شدگان با تشخیص کووید ۱۹ در بیمارستان‌ها خبر داد و عنوان کرد: از دو تا سه هفته پیش شاهد کاهش آمار تدریجی کرونا در کشور بوده‌ایم، خوشبختانه هر روز این روند کاهشی سرعت بیشتری می گیرد.

   این استاد دانشگاه پیک پنجم کرونا را سهمگین‌ترین جهش کووید ۱۹ از اولین روز شیوع تا به امروز توصیف کرد.

   به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی واکسن دوز سوم هم برای افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که دچار نقض ایمنی هستند تهیه شده است، این درحالی است که باید پوشش واکسیناسیون به میزان قابل قبولی برسد تا واکسن دوز سوم نیز تزریق شود.

   وی در ادامه با بیان این که در آستانه شیوع آنفلوانزای فصلی نیز قرار داریم خاطرنشان کرد: پارسال به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ماسک زدن‌ها، تعطیلی ادارات، کاهش سفر وترددهای درون شهری و فاصله‌گذاری اجتماعی میزان شیوع این ویروس به پایین‌ترین میزان خود رسیده بود، ولی امسال به این دلیل که سفرهای خارجی و داخلی از سر گرفته شده و مردم همانند گذشته شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند احتمال شیوع آنفلوانزا در فصل سرما وجود دارد.

   دکتر طبرسی تاکید کرد: گروه‌های پرخطر، کادر درمان و بهداشت و افرادی که دچار بیماری‌های زمینه ای و در معرض خطر هستند باید هرچه زودتر واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.

   وی با تأکید بر این موضوع که هیچ منع مصرفی بین واکسن آنفلوانزا و کرونا وجود ندارد ادامه داد: در بسیاری از کشورها هر دو دوز واکسن همزمان تزریق می‌شود ولی طبق نظر سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌شود فاصله تزریق دو هفته‌ای برای واکسن آنفلوانزا و کرونا لحاظ شود.

   این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که دانش آموزان بعد از گذراندن دوره نقاهت کرونا چه زمانی می‌توانند نسبت به تزریق واکسن اقدام کرد توضیح داد: فاصله شش هفته‌ای کفایت می‌کند و افرادی که شرایط سخت بیماری را طی کرده‌اند بهتراست هشت هفته از بیماری این افراد بگذرد.

   دکتر طبرسی ادامه داد: همه واکسن‌ها ممکن است در بالای ۶۰ ساله‌ها اثربخشی کمتری داشته باشد ولی این موضوع که اعلام کنیم واکسنی خاص اثربخشی کمتری دارد مورد تأیید نیست و مهم‌ترین اصل در پاندمی کرونا این است که واکسیناسیون در کاهش مرگ و میر و وخیم شدن حال مبتلایان اثربخشی چشمگیری دارد.

   این استاد دانشگاه با تأکید بر این موضوع که هرچه میزان واکسیناسیون بیشتر شود، چرخش ویروس کمتر و در ادامه اثربخشی واکسن نیزبیشتر خواهد شد، درباره عوارض برخی از واکسن‌ها نیز توضیح داد: ممکن است لخته شدن خون عارضه بسیار نادر برخی از واکسن‌‎ها باشد که این موضوع در مقابل فواید واکسن‌ها عدد ناچیزی است، در عین حال به دلیل تنوع در توزیع واکسن‌های کرونا به افرادی که ریسک بالاتری دارند و در گروه‌های پرخطر هستند واکسن‌های دیگری توصیه می‌شود.

   وی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان دو نوع متنوع واکسن کرونا را استفاده کرد یا خیر گفت: بهتراست هر نوعی از دوز اول زده‌اید دوز دوم هم همان باشد ولی در صورت نبود واکسن، مشکلی ایجاد نمی‌شود و باید دوز دوم قطعاً تزریق شود.

   وی در خاتمه اثر بخشی واکسن‌های کرونا را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: هرگز برای واکسن زدن درنگ نکنید و با توجه به افزایش مراکز واکسیناسیون و در ساعات مختلف شبانه روز، سعی کنید ساعتی را انتخاب کنید که این مراکز خلوت‌تر باشند؛ چرا که همچنان در اماکن شلوغ و پرتردد امکان انتقال کرونا وجود دارد.


   منبع: وزارت بهداشت

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: