مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛        مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید
 
   
 

  • تالاسمی چیست؟

   کد: 25192
   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   مجله سلامت/ هر دو والد باید ناقل ژن معیوب باشند تا فرزند ایشان به تالاسمی مبتلا شود که در این صورت، احتمال داشتن فرزند مبتلا در هر بارداری 25% می‌باشد.


   انتقال اکسیژن در خون توسط پروتئینی در گلبول‌های قرمز به نام هموگلوبین انجام می‌گیرد. تالاسمی نوعی بیماری کم خونی ارثی می‌باشد که بر اثر نقص در ژن‌های سازنده هموگلوبین ایجاد می‌شود.

   چگونه تالاسمی به ارث می رسد؟

   برای این موضوع هر دو والد باید ناقل ژن معیوب باشند تا فرزند ایشان به تالاسمی مبتلا شود که در این صورت، احتمال داشتن فرزند مبتلا در هر بارداری 25% می‌باشد.

   علائم بالینی این بیماری چیست؟

   علائم این بیماری بستگی به نوع و شدت بیماری دارد. در انواع شدید بیماری، برخی از علائم که در فرد مبتلا دیده می‌شود شامل کم خونی شدید، خستگی و ضعف، رنگ پریدگی و زردی پوست، برآمدگی شکم، تجمع آهن در بدن، بزرگ شدن طحال و کبد، ادرار تیره و ناهنجاری استخوان های صورت و رشد ضعیف می باشد.

   چگونه تالاسمی تشخیص داده می‌شود؟

   تالاسمی از طریق شمارش کامل سلول های خونی (Complete Cell Count ,CBC) و الکتروفورز هموگلوبین تشخیص داده می شود. با این آزمایشات می‌توان نوع بیماری و شدت و ضعف آن را تشخیص داد.

   چگونه تالاسمی درمان می‌شود؟

   افراد مبتلا به تالاسمی شدید نیازمند دریافت خون به طور مکرر می باشند. همچنین داروهای مختلفی جهت دفع آهن اضافی تجویز می شود. امکان پیوند مغز استخوان برای افراد مبتلا نیز وجود دارد.


   یک و نیم تا سه درصد از افراد جهان ناقل تالاسمی می باشند. این بیماری در غرب آسیا و آفریقا شایع تر است و در ایران این میزان به چهار تا ده درصد می‌رسد. از این رو بررسی ناقل بودن افراد در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: