مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛        مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید
 
   
 

  • مصاحبه با خانم مهناز صدرایی حافظ کل قرآن ، مربی حفظ قرآن
   کد: 24998
   ۱۴۰۰/۰۱/۲۳

   مصاحبه با خانم مهناز صدرایی حافظ کل قرآن

   1.لطفا خودتون رو کامل معرفی بفرمایید ؟
   مهناز صدرایی 35ساله متاهل دارای سه فرزند حافظ کل قران کریم همسر طلبه تحصیلات کارشناسی علوم قرانی
   2.حفظ رو از چه زمانی شروع کردید و با چه انگیزه ای؟من از سال 82 وزمانی که 18سال سن داشتم حفظ رو شروع کردم حافظ 10جزء بودم که با همسرم که طلبه هستند ازدواج کردم و ادامه ی حفظم رو هم طی زندگی مشترک باهمسرم انجام دادم.انگیزه ی من برای شروع حفظ علاقه و تشویق پدر مرحومم برای حفظ قران بود ..
   3 .فعالیت های قرانیتون رو ازچه زمانی و درچه زمینه ای شروع کردید و درحال حاضر درچه زمینه ای مشغولید؟درسال 83 زمانی که با همسرم ازدواج کردم و با توجه به طلبگی وکارای تبلیغی ایشون دوست داشتیم بتونیم کار قرانی رو به صورت گسترده انجام بدیم یه مرکز قرانی رو در محل زندگی مون بروجرد تاسیس کردیم و مشغول برگزاری کلاس های حفظ و ....شدیم... سال 85یا86 که برای ادامه تحصیل حوزوی همسرم به قم اومدیم خیلی دوست داشتم فعالیت های قرانی مون رو در قم هم داشته باشیم باتوجه به تجربه و امکاناتی که داشتم یه کلاس حفظ درمنزل برگزار کردیم که به برکت خود قران کم کم گسترش پیدا کرد و الان مجموعه ی ما با عنوان دارالتحفیظ فطرس به حدود 300الی 400قران آموز خدمت رسانی میکنه که حدودا 90درصد ازخانواده ی طلاب(همسر وفرزندان )هستند.خیلی جالبه اولین گروه قران آموزان ما که دوسال پیش تونستن حافظ کل بشن یه گروه از همسران طلبه با 3الی 4 فرزند بودن که الحمدلله بسیار خاطره ی زیبایی هست .
   4.از دیگر فعالیت های خودتون بگید ؟در همون موسسه خودمون سعی کردیم برنامه های جانبی اردویی برگزاری مسابقات جشن های پایان اجزاءو...داشته باشیم موسسه ی ما به صورت رسمی زیر نظر سازمان ارشاد فعالیت میکنه .. همین طور در مسابقات قرانی دانشجویی و حوزه ی علمیه واوقاف و سازمان تبلیغات شرکت میکنم و بعضا حائز رتبه شدم همین طور در زمینه تدریس حفظ وتجوید در دانشگاه و برگزاری دوره های تربیت مربی در شهرهای ری وکرمان و...مشغول بودم در زمینه ی داوری روش تدریس حفظ هم کار کردم.

   البته الان به صورت مجازی حدودا 200قران آموز از شهر های دیگه رو هم داریم پشتیبانی میکنیم.
   5.نقش قران در زندگی شخصی و خانوادگی شما چقدر هست و تربیت قرانی چقدر در زندگی شما پیاده شده ؟از اونجایی که زندگی یه طلبه با قران عجین شده پس قران باعنوان کتابی که برنامه ی عملی برای زندگی داره پس سعی کردم این مفهوم رو درزندگی پیاده کنیم ..درخصوص همسر داری و فرزند پروری هم سعی شده مفاهیم قرانی پیاده بشه یعنی از حفظ قران برای پیاده کردن و کاربرد عملی آیات در تربیت دینی خودم و خانواده استفاده کنم ...و آیات قران به صورت عملی در رفتار و زندگیم نمود پیدا کنه علاوه بر اینکه نورانیت وبرکت قران صفا و صمیمیت ومحبت رو در خانواده ی ما بیشتر کرده ...چون وقتی قران وارد خانه ای میشه حدیث شریف نوروا بیوتکم بتلاوت القران نمود پیدا میکنه
   6.درمورد فرزندانتون فرمودید حافظ هستند روش تربیتی شما در این مورد چطور بوده؟ پسر بزرگم آقا محمدحسین حافظ کل هستن و برای ایشون اموزش حفظ رو از 6 سالگی شروع کردیم آموزش جز30 به ایشون 8 ماه طول کشید چون ایشون هنوز روخوانی بلد نبودن در کنار حفظ روخوانی هم باهاشون کارمیکردیم و کم کم ایشون ماهی 1جزء حفظ میکردن و اصلا اجباری هم در حفظ نداشتیم ایشون خودش علاقمند به حفظ شده بود وحتی زمانی که مشغولیتی پیش می آمد خودش ازمن درخواست میکرد که حفظ رو با هم کار کنیم پسر من دارای استعداد خاص که بگم موفقیتش مرهون اون بوده نداشتن ما برای ایشون برنامه ریزی صحیح و دقیق داشتیم وتلاش ایشون وما برای پیاده شدن این برنامه به صورت عملی که الحمدلله موفق هم بود ایشون در کنار حفظ فعالیت های دیگه مثل مدرسه و بازی با دوستان و حتی ورزش رو داشتن ایشون کمربند مشکی جودو دارن ...و درمدرسه هم جزء دانش آموزان ممتاز هستن حفظشون درموفقیت های تحصیلی ایشون هم دخیل بوده ..
   و پسر دیگرم هم مشغول حفظ به همون شیوه هستن...
   7. چقدر برای رسیدن به موقعیت فعلی تلاش کردید و آیا از جایگاه فعلی تون راضی هستین ؟تلاش ما همراه با لذت بوده ...اگر خستگی بوده شیرین بوده و داریم باهاش زندگی میکنیم ..این جمله آقا که فرمودن 10میلیون نفر حافظ باید داشته باشیم در ذهن من و همسرم نقش بسته و خوشحالیم که در این راستا تلاش کردیم اما دوست داریم بتونیم بیشتر کار کنیم یعنی درخودمون این پتانسیل رو برای تلاش بیشتر میبینیم مثلا ببینید ما در قم ابتدا درمنزل با یه کلاس شروع کردیم بعد متقاضی زیاد شد تعدادکلاس ها رو گسترش دادیم مجبود شدیم کلا یه واحد آپارتمان اجاره کنیم که باز هم با توجه به زیاد شدن درخواست ها مکانمون محدود بود همین طور الان با توجه به شرایط رفت و آمد وسر و صدا و در نظر گرفتن رضایت همسایه ها وحق الناس مجبور شدیم یه بنای دواتاقه رو در کنار ساختمون های مجتمع اجاره کنیم و از این فضا استفاده کنیم یعنی آتش به اختیار فرمایش مقام معظم رهبری برای ما حجت شد ولی اگر امکانات بیشتری داشتیم مسلما کار رو گستره تر دنبال میکردیم و توسعه میدادیم.
   8 .هماهنگی بین فعالیت های کاری و خانوادکی تون رو چطور تنظیم کردید ؟ما تو زندگی مشترک بر اساس اولویت ها برنامه ریزی کردیم یعنی اولویت من به عنوان یک خانم متاهل و مادر خانواده بودند ...در کنار این اولویت بندی با خانواده تقسیم مسئولیت داشتیم ..وقتی نظم و برنامه ریزی باشه هماهنگی به وجود میاد طوری که برنامه های خارج منزل تداخلی با وظایف داخلی ایجاد نکنه خصوصا در بحثای فعالیت قرانی که مکمل و موجب برکت مادی ومعنوی و انتظام امور میشه.
   9.میزان رضایتمندی شما از زندگی چقدر؟ الحمدلله با توجه به وجود آرامش و نشاط و صمیمیت وسلامت در زندگی خانوادگی به برکت قران وسهیم شدن با دیگران با ترویج فرهنگ قرانی بسیار راضی هستم اما دوست دارم بتونم این رضایتمندی و ارامش رو در همه زندگی ها ببینم ...ان شا الله
   10.توصیه شما به عنوان یه فرد موفق در امور قرانی به خانواده های طلاب چیه ؟قران موجب نورانیت و برکت چه مادی وچه معنویه و در تمامی شوون زندگی به صورت عملی کاربرد داره مثلا وقتی تربیت فرزند من قرانی میشه و بچه های من قران با گوشت و خونشون عجین شده و حافظ قران هستندو مفاهیم قرانی رو یاد گرفتن پیدا کردن مسیردرست زندگی و شناخت صحیح باید ها و نبایدها براشون آسون تر و همچنین عموما جزء وظیفه ی طلبه تبلیغ هست و گاها همراه خانواده تشریف میبرن اگه همسر و فرزندان طلبه هم قرانی باشن در این وادی هم بهتر میتونن عمل کنن و حتی به عنوان یه خانواده موفق و سالم الگو باشن به عنوان نمونه وقتی بچه ها با هم دعوا شون شد برای هم دیگه آیه میخوندن لایسخر قوم من قوم و این بسیار شیرینه ،و اینکه از حفظ قران نترسن یادگیری قران بسیار شیرین هست و لذت خاصی داره پس باتوجه به برکات قران در زندگی در زمینه ی یادگیری قران اقدام کنند.
   11.همسرتون چه میزان در برنامه ها و فعالیت های قرانی شما سهیم هستند ؟مسلما پشتیبانی وهمراهی ایشون سنگ بنای این فعالیت ها و تلاش ها رو پایه ریزی کرده انجام این فعالیتها به صورت مشارکت مستقیم و حمایت همیشگی ایشون بود کما اینکه کارهای اداری امور مالی و فراهم کردن امکانات و...که هماهنگی وتنظیم این امور کاملا به عهده ی ایشون هست.
   یعنی من سعی کردم اول نقش خودم به عنوان یک همسر و یک مادر خوب ایفا کنم بعداز اون با تنظیم وقت و برنامه ریزی به فعالیت های قرانی بپردازم...

   12.چه پیشنهاد و درخواستی از مرکز خدمات حوزه دارید؟با توجه به این که گسترش فعالیت های قرانی نیازمند حمایت مالی تهیه مکان و ....به صورت جدی میباشد و بعضی مواقع با توجه به زیاد شدن درخواست ها واقعادچار کمبود امکانات در خدمت رسانی هستیم...
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.