مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • مدیر حوزه‌های علمیه مطرح کرد

   واحدهای درسی بهداشت و سلامت در حوزه‌های علمیه تدریس می‌شود

   کد: 24391
   ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
   مدیر حوزه‌های علمیه در دیدار با معاون سلامت و امور بیمه‌های مرکز خدمات بر اهمیت نهایی سازی فرایند تخصیص واحدهای درسی با موضوع بهداشت و سلامت در حوزه‌، تأکید کرد و اظهار داشت: لازم است اقدامات مرتبط به عمل آید تا در سال بعد شاهد اجرای موضوع باشیم. سرفصل‌ها و مباحث نهایی شوند تا در شورای عالی حوزه مطرح نموده و به‌عنوان دروس الزامی طلاب لحاظ کنیم.

   به گزارش روابط عمومی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، آیت الله اعرافی در دیدار معاون سلامت و امور بیمه‌های مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، ضمن تقدیر از تلاش‌های این مرکز در خدمت‌رسانی به طلاب و اساتید حوزه‌های علمیه، بر اهمیت نهایی سازی فرایند تخصیص واحدهای درسی با موضوع بهداشت و سلامت در حوزه‌، تأکید کرد و اظهار داشت: لازم است اقدامات مرتبط به عمل آید تا در سال بعد شاهد اجرای موضوع باشیم. سرفصل‌ها و مباحث نهایی شوند تا در شورای عالی حوزه مطرح نموده و به‌عنوان دروس الزامی طلاب لحاظ کنیم.
   وی ادامه داد: دروسی ناظر به حوزه سلامت در منظومه درختواره دوره‌های مهارتی و کاربردی حوزه‌های علمیه پیش بینی شده است؛ باید ضمن تعریف دوره‌های کوتاه‌مدت مشترک، در مقام اجرا نیز آئین‌نامه‌ای برای هدف‌گذاری آنها ترسیم شود و آثاری بر آنها مترتب نمود.
   مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: در درختواره رشته‌ها و گرایش‌های حوزوی متعددی دیده شده، رشته‌هایی چون؛ فلسفه سلامت، سلامت معنوی، فقه پزشکی، فقه سلامت.
   وی بر ارتقای سطح مباحث سلامت در حوزه‌های علمیه تأکید کرد و اذعان داشت: در سالیان اخیر مؤسسات و پژوهشگاه‌های مختلفی ناظر به نیازهای پژوهشی راه‌اندازی شده است؛ برخی از این مجموعه‌ها ارتباط نزدیکی با مباحث حوزه سلامت جسم و روان دارند که می‌توان از ظرفیت این واحدها استفاده کرد.
   آیت‌الله اعرافی ضمن تأکید بر اهمیت زیرساخت‌ها برای آرامش روحی و سلامت جامعه، اهمیت جنبه‌های سخت‌افزاری را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: بخش قابل توجهی از مباحث سلامت به مقوله تغذیه بر می‌گردد. علی‌رغم پیشرفت‌های حاصله، ارتقای فرایند تغذیه که ارتباط تنگاتنگی با بعد جسمی و روحی روانی دارد، نیازمند ارائه طرح‌های جامع و کلان نگری در این عرصه است.
   وی زیرساخت‌های ورزش و نرمش و آموزش‌های مرتبط با آن را مهم ارزیابی نمود و تصریح کرد: برای تجهیز زیرساخت‌های تربیت بدنی و ورزشی مدارس دینی، باید کارهای جدی صورت گیرد.
   مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این که طرح‌ها باید با کمترین هزینه‌ها و با مسئولیت و مشارکت فعال خود طلاب عملیاتی شوند، اظهار داشت: مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، نقشه راهبری را در این مسیر داشته است و همواره با تمرکز بر سنت‌های گذشته و میراث فاخر حوزه‌های علمیه از تربیت گلخانه‌ای طلاب اجتناب می‌کند.
   وی ضمن تأکید بر جایگاه معالجه به ویژه در مباحث ناباروری، بر لزوم هماهنگی هرچه بیشتر مرکز خدمات و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه تأکید کرد و اذعان داشت: اسناد جامع، برنامه ۵ ساله و ۲۰۰ طرح بزرگ، آینده حوزه‎های علمیه را هدف‌گذاری نموده است؛ هدفمندسازی و ارتقای سطح طرح‌ها، نیازمند مشارکت مجموعه‎هایی چون مرکز خدمات حوزه‌های علمیه است.
   معاون سلامت و امور بیمه‌های مرکز خدمات حوزه‌های علمیه در ابتدای این دیدار ضمن ارائه گزارشی از طرح سنجش سلامت طلاب ورودی در سال 98 به مباحثی چون، ایجاد بانک اطلاعات سلامت، برنامه‌ریزی و اقدامات مرتبط با افراد بیمار شناسایی شده طی این طرح، فعالیت‌های صورت گرفته برای برگزاری دوره‌های آموزش‎‌های حضوری و غیرحضوری در زمینه ارتقای فرهنگ سلامت و نیز آماده‌سازی و تنظیم محتوا و سرفصل‌های واحدهای درسی بهداشت سلامت با مشارکت وزارت بهداشت اشاره کردند.
   در ادامه وی گزارشی اجمالی از طرح سنجش سلامت ویژه اساتید سطوح عالی و ائمه محترم جمعه را ارائه کرد.
   معرفی خدمت مشاوره تلفنی سلامت در زمینه‌های پزشکی، روانشناسی، تغذیه و مامایی و به زودی در رابطه با طب سنتی از دیگر اظهارات دکتر حدادی منش بود.
   وی در ادامه یادآور شد که بیش از 800 سفیر سلامت در سراسر کشور شناسایی شده‌اند که با هماهنگی وزارت بهداشت برنامه‌های آموزشی ویژه‌ای برای آنها تدارک دیده شده است.
   در پایان معاون سلامت و امور بیمه‌های مرکز خدمات، آمادگی برای ارائه گزارش در رابطه با خدمات و حمایت‌های مرکز در حیطه بیمه‌ها و درمان را اعلام کرد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.