مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • شرایط بازنشستگی از سازمان تأمین اجتماعی

   کد: 23317
   ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   شرایط بازنشستگی از سازمان تأمین اجتماعی

   برای احراز بازنشستگی تحقق دو عامل ضروری است؛
   • داشتن سن مقرر در قانون؛
   • احراز سابقه لازم (مدت زمان بیمه پردازی)؛
   بنابراین اگر بیمه شده‌ای سال‌های زیادی را با داشتن یکی از شروط فوق سپری کرده باشد ولی شرط دیگر هنوز تحقق نیافته باشد، امکان بازنشستگی وی مطابق قوانین و مقررات وجود ندارد.
   انواع بازنشستگی و شرایط آن
   *بیمه طلاب و روحانیون از نوع بیمه‌های توافقی (اختیاری گروهی) می‌باشد.
   شرایط بازنشستگی بستگی به وضعیت، جایگاه، جنسیت افراد و گروه‌های اجتماعی دارد. بنابراین از آن جهت که فرد متقاضی شرایط بازنشستگی در چه حالت و موقعیتی قرار دارد می‌تواند در یکی از شرایط زیر قرار گیرد:
   بازنشستگی با حقوق کامل:
   1. ۶۰ سال سن برای آقایان و ۵۵ سال سن برای خانم‌ها با ۲۰ سال سابقه بیمه پردازی؛
   2. ۵۰ سال سن برای آقایان و ۴۵ سال سن برای خانم‌ها با حداقل ۳۰ سال سابقه بیمه پردازی؛
   3. بیمه‌شدگانی که دارای ۳۵ سال سابقه بیمه پردازی هستند بدون شرط سنی می‌توانند از مستمری بازنشستگی برخوردار شوند.
   بازنشستگی زودتر از موعد:
   4. ۶۰ سال سن برای آقایان و ۵۵ سال سن برای خانم‌ها با ۱۰ سال سابقه بیمه پردازی: در این حالت بیمه شده می‌تواند با۱۰ سال سابقه و بیشتر تا۲۰ سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حق بیمه خواهد بود (بین ۱۰ تا۲۰ روز حقوق). در این صورت ماده ۱۱۱ (حداقل حقوق مستمری بازماندگان و یا مستمری بازنشستگان و مستمری ازکارافتادگان کلی جمع حقوق و مزایا نباید از حداقل حقوق کمتر باشد) قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایین‌تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی‌یابد.
   • ضمناً کسانی که سن آنها به میزان مقرر در این بند رسیده باشد، ولی زیر ۱۰ سال سابقه بیمه پردازی داشته باشند، می‌توانند با پرداخت حق بیمه سنوات کسری تا ۱۰ سال سابقه، با ۱۰ روز حقوق بازنشسته شوند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.