مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • وظایف پیشگیرانه والدین در رابطه با بدحجابی

   کد: 22772
   ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
   برای جلوگیری از معضل بدحجابی، باید عوامل زمینه ساز این اختلال روانی بانوان را بررسی و ریشه کن کرد
   وظایف پیشگیرانه والدین در رابطه با بدحجابی

   می توان ادعا کرد بخش عمده ای از پدیده خودنمایی، آرایش های غلیظ و مضحک و بی حجابی، یکی از آثار و عوارض شوم احساس خود کم بینی و ضعف شخصیتی در جامعه است که در میان عده ای از دختران و زنان جوان رواج پیدا کرده؛ از این جهت، برای جلوگیری از معضل خودآرایی و بدحجابی، نباید از بررسی و ریشه کن نمودن عوامل زمینه ساز این اختلال روانی بانوان غفلت نمود؛ در زیر شماری از این کارها را با هم مرور می کنیم:

   1- در تجزیه و تحلیل دلایل بد حجابی و خودآرایی زنان، در می یابیم که خود کم بینی و عقده حقارت، عدم درک موقعیت و مقام واقعی جنس مونث، موجب شده تا این عده از زنان برای خود نمایی، نمایش و مطرح کردن خویش در جامعه، دست به چنین اعمالی بزنند. والدین محترم برای جلوگیری از رخنه این افکار، باید به اقدامات فکری و فرهنگی متوسل شوند یا در رفتارها و گفتارهای خود، بیش از پیش دقت داشته باشند.

   2- نیاز به الگو برداری از فرهنگ خانوادگی پیشوایان معصوم علیهم السلام می بایست در صدر برنامه های والدین قرار گیرد.پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و ائمه علیهم السّلام از زیباترین و محترمانه ترین تعابیر برای دختران و همسران خود استفاده می کردند. بنابراین، والدین و اعضای خانواده می باید در رفتار با زنان و دختران، از بزرگان و پیشوایان دینی پیروی کنند تا خانواده ای رشد یافته و زنان و دخترانی با کرامت و پای بند به عفاف و حجاب و به دور از هرگونه انحراف و داشته باشند.

   3- شناسایی و تبیین قابلیت ها و توانایی های زنان و دختران، یادآوری چهرهای ماندگار زنان مسلمان در تاریخ، تحلیل و توصیف نقش های سرنوشت ساز زنان در تاریخ صدر اسلام، تبیین نقش زنان در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کشورمان ایران و مباحثی این چنینی، موجب رشد و تقویت روحیه خودارزش مندی زن به شمار می آید.

   4- گفت وگو و پوشش در برابر افراد غیر همجنس، اگر چه محرم باشند، می باید محترمانه و به دور از هرگونه لحن و صدای تحریک کننده باشد. اگر چه دختران نسبت به پدر و برادران خود محرم اند، اما این موضوع دلیل برآن نیست که به هر صورتی که بخواهند، لباس بپوشند و در هر جا و به هر شکلی بخوابند. مادران نیز باید در مقابل پسران خود، شرم و حیا را رعایت کرده و آزادانه هر نوع لباس و رفتار نامناسبی در محیط خانه نداشته باشند.

   5- پیش از هر چیز پدر و مادر باید نسبت به حجاب و ارز ش های دینی، انجام واجبات و پرهیز از محرمات، اعتقاد قلبی و جدی داشته باشند و قبل از گفتار، با آموزش عملی، فرزندان خود را با این اصل آشنا سازند.

   6- والدین به ویژه مادران باید در پوشاندن لباس و #آرایش دختران نابالغ خود در مجامع عمومی، کوچه و خیابان، دقت لازم را داشته باشند. پوشیدن لباس های نامناسب به دلیل شرکت در جشن یا گرمای هوا و امثال این ها، عواقب ناگواری خواهد داشت.

   7- رعایت وقار و ادب دینی در برخورد با گروه های نامحرم نباید مورد غفلت و بی توجهی اولیا قرار گیرد. زیرا بر اساس تعالیم قرآن، صحبت کردن بانوان با نامحرمان نباید به گونه ای باشد که قلب های بیمار برخی را به سوی خود گرایش داده، آن ها را به طمع بیندازد.

   8- تبلیغات و برنامه های مسموم فرهنگی، برای فرزندان زهرآگین و خطرناک است و با توجه به اینکه بسیاری از انحرافات مربوط به حجاب و نفی و نقض آن از طریق رسانه هایی همچون ماهواره و اینترنت انجام می شود. بنابراین پدران و مادران لازم است استفاده از این رسانه ها را در محیط خانه ضابطه مند کنند. مطالعه کتاب های مناسب و مفید در موضوعات تربیتی و خانوادگی و نیز مشاوره با کارشناسان متعهد و متبحر می تواند بسیاری از مشکلات پیش آمده در کانون خانواده را برطرف کند.

   9- پدر و مادر باید از شرکت در #میهمانی ها و جشن هایی که در آن به اینگونه امور بی اعتنایی می شود و موجب بدآموزی برای فرزندان می شود، پرهیز کنند.

   10- تبلیغ و نمایش چهره منطقی و زیبای دین و پرهیز از ترسیم جنبه های ترس، خوف، مجازات و خطوط قرمز دین از سوی والدین می تواند در گرایش زنان و دختران جوان به تعالیم دینی و آموزه های اجتماعی آن از جمله حجاب، تأثیر بسزایی داشته باشد.

   11- تبیین فلسفه حجاب و تحلیل روان شناسانه و جامعه شناسانه آن با تکیه بر تعالیم دینی و سخنان بزرگان دینی، از طریق کتب مربوط به حجاب در فرهنگ سازی برای پیشگیری از این گونه انحرافات مؤثر خواهد بود.

   12- آگاه سازی دختران و زنان از نقشه ها و توطئه های دشمنان برای کشف حجاب در طول تاریخ و بیان ماجراهای سرنوشت ساز مربوط به حجاب در کشورهای اسلامی، عامل خوبی برای شناخت مهم بودن حجاب در جامعه اسلامی است.

   13- توجه دادن دختران و زنان به نقش رنگ و مدل لباس در ایجاد شخصیت و هویت اسلامی و پرهیز از پوشیدن لباس های تحقیرآمیز و دوری از مدگرایی، موجب هدایت افراد به رعایت حجاب برتر می شود.

   منبع:

   نقش خانواده در پیشگیری از انحرافات، سیف الله نحوی، سازمان تبلیغات اسلامی، پژوهشکده باقرالعلوم (ع)، انتشارات نورالسجاد، 1388ش، ص 76 – 71.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.