مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • پدران مقتدر، مادران همراه

   کد: 22714
   ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
   خداوند با توجه به نقش هایی که در زندگی با آن روبه رو خواهیم شد، ویژگی هایی را برای هر کدام از زن و مرد تدارک دید تا در ایفای نقش و انجام وظایف خود دچار مشکل نشویم.
   پدران مقتدر، مادران همراه

   خداوند با توجه به نقش هایی که در زندگی با آن روبه رو خواهیم شد، ویژگی هایی را برای هر کدام از زن و مرد تدارک دید تا در ایفای نقش و انجام وظایف خود دچار مشکل نشویم.
   زن با لطافت خدادادی اش، نقشه راه زندگی را ترسیم نموده و همگان را به موفقیت هایی که شایسته اش هستند، رهنمون می شود. اقتدار پدر در زندگی، سبب می شود که مدیریت عاقلانه و همدلانه را بیافریند که در سایه آن، هرکدام از افراد خانواده به شایستگی از موانع و دشواری ها عبور کنند. تحقیقات زیادی در این باره انجام شده که همگی حاکی از آن هستند که پدران مقتدر و موفق، هم حامیان خوبی برای همسران خود هستند و هم مانند قله ای مرتفع، فرزندان رو به سوی کامیابی و دسترسی به بالاترین اهداف زندگی ترغیب می کنند.

   اقتدار نه قلدری
   تفاوت ظریفی میان اقتدار و قلدری وجود دارد فرد مقتدر با در نظر گرفتن شرایط دیگران و غالب کردن منطق بر احساس، می تواند تصمیم درست و به دنبال آن رفتار های منطقی از خود بروز دهد. مردانی که از چنین موقعیتی در زندگی برخوردار هستند و به خوبی از عهده نقش مقتدرانه پدری و شوهری برمی آیند، دیگر دست به رفتار های منفی مثل درگیری های فیزیکی، خشونت های خانگی و داد زدن های مهیب برای اثبات قدرت خود نمیزنند، بلکه در سخت ترین شرایط زندگی، با تسلط بر خود و همراه ساختن دیگران، زندگی را به تعادل مورد انتظار نزدیک می کنند. در برابر مردان غیر مقتدر، سبب بروز ناهنجاری ها و ناملایماتی می شوند که نتیجه آن بروز ناسازگازی های دائمی در خانه و نیز جابجائی نقش هاست.

   دلایل کاهش اقتدار
   عوامل متعددی می تواند در کاهش اقتدار مرد نقش داشته باشد که مهم ترین آن را باید در خود مردان جست و جو کرد. مردانی که از شخصیت ضعیف برخوردارند و خود باوری کمی دارند، بیشتر در معرض چنین مشکلاتی هستند. همچنین مردانی که الگوهای پدری ضعیفی در زندگی تجربه کرده اند، می توانند رفتار های اتوماتیک همسو با الگو ها را بروز دهند. در بخش دیگر، ممکن است اقتدار کم مردانه را در رفتار های همسران ان ها مشاهده کرد. زن هایی که مرتب شوهرنشان را به باد انتقاد می گیرند، زمینه بروز چنین مشکلاتی را فراهم آوردند. همچنین زمانی که مقبولیت مرد در انجام وظایفی که بر عهده اوست، نمره کمی داشته باشد، این مشکل جدی تر خواهد شد. مهم ترین نیاز روان شناختی یک مرد در زندگی مشترک، تایید توانایی او از سوی همسر است و زمانی که این تایید نباشد یا نمره ی کمی داشته باشد، مرد با نا امیدی تمام، با پذیرش چنین کمبودی ممکن است برای گرفتن تایید به سراغ دیگران رفته یا با رفتارهای منفی، انتقام سختی از همسرش بگیرد که بخشی از آن را در سخت گیری های مالی، ندادن اجازه فعالیت های اجتماعی به همسر، انتقاد متقابل از فعالیت های همسر و نیز بی توجهی به نقاط مثبت خانم در زندگی می توان دید.

   فرزندان: نیازمند اقتدار پدر
   در مسیر تربیت، فرزندان بیش از هرکس دیگری نیازمند اقتدار پدر هستند. تحقیقات نشان می دهد که دانش آموزان دارند، همچنین شکل گیری رفتارهای مثبت در کودکان و نهادینه شدن آن، مرهون درخواست ها و توقعات والیدین به ویژه پدر در کنار تامین نیاز های کودکان به دست می آید. پدرانی که در نهایت ضمیمیت، انتظارات مشخصی از فرزندانشان دارند، نتایج تربیتی بهتری را رقم می زنند. در طرف مقابل نیز، بسیاری از بدرفتاری ها و بزهکاری های فرزندان، با ضعف نقش پدری پیوند تنگاتنگی دارد. به عنوان مثال، دخترانی که به سراغ ارتباط با جنس مخالف می روند، معمولا از پدران ضعیفی رنج می برند که هم قدرت تامین نیازهای مادی و روان شناختی آن ها را ندارد و هم نظارت مناسبی را نمی توانند روی دختران خود داشته باشند.

   راهکارهای افزایش اقتدار
   روش های متعددی برای افزایش اقتدار پدرانه وجود دارد. نخست لازم است هر فردی شناخت دقیقی از نقاط ضعف خود به دست آورد. بهترین راه دستیابی به این نقاط ضعف، افزایش مهارت خودآگاهی است. در کنار آن، توجه به انتقادهای تکراری که از پدر در زندگی می شود،نشان خوبی از وجود یک ضعف جدی در وی می باشد.
   گام دوم، پذیرش خود و توانمندی هایی است که تا کنون به دست آورده است. زمانی که فرد خود را در جایگاه یک شوهر و یک پدر تصور میکند آمادگی بیشتری برای افزایش قدرت منطقی در خویشتن می یابد که به انجم وظایف مردانه اش کمک خواهد کرد.دشاتن خودباوری و ارتقای آن،سهم زیادی در افزایش اقتدار دارد.
   گام سوم، مخالفت های منطقی و بهنگام است. نه گفتن به درخواست های نادرست فرزندان همراه با استدلال و جدیت، می تواند اقتدار پدرانه را در ذهن قرزندان به خوبی نمایش بدهد.البته به همان نسبت لازم است از درخواست های درست فرزندان پشتیبانی کرد تا چهره منطقی و عاقلانه از خود به جا گذاشت. افزایش مهارت های فردی در زمینه های مورد نیاز به عنوان گام چهارم، سبب افزایش اقتدار پدرانه است. مثلا فراگیری نحوه گفتگو با فرزندان و شیوه های متقاعد سازی آن ها، کمک میکند از روش های صحیح برای رسیدن به اهداف تربیتی مورد نظر بهره مند شویم. همچنین زمانی که پدر قدرت تصمیم گیری داشته و بهترین راهکارها را به هنگام نیاز فرزندان خود ارائه می کند، چهره ای مقتدرانه از خود به تصویر کشیده است.

   نقش همسران در افزایش اقتدار
   از آنجایی که بخش زیادی از شخصیت مردان به رابطه با همسرانشان برمی گردد، لازم است ظرافت های ارتباطی در این باره به خوبی مورد دقت قرار گیرد. زنان موفق حتی از شوهران ضعیف، مردان مقتدر و کارآمدی می سازند که هم در نقش شوهری و هم در ایفای نقش پدری، بهترین کارآیی را از خود نشان می دهند.برای رسیدن به این منظور، توجه به چند نکته کاربردی را فراموش نکنید:
   1.هیچ گاه شوهرتان را نزد فرزندان با تازیانه انتقاد نرنجانید.
   2.قضاوت درباره ی کارهایش را تعطیل کنید.
   3.نسبت به توانمندی های موجود او هرچند اندک باشد، توجه مثبتی داشته باشید.
   4.توانایی هایش را به او یادآوری کنید.
   5.به خاطر تصمیم های درستی که گرفته،از او تمجید کنید.
   6.از شوهرتان به دلیل تلاش های زیادی که برای بهبود زندگی شما و فرزندان انجام می دهد، تقدیر کنید.
   7.خودتان الگوی مناسبی برای احترام به پدر فرزندانتان باشید.
   8.هیچ گاه از مقایسه او با دیگر افراد خانواده خود استفاده نکنید.
   9.احترام به شوهر و اهمیت دادن به تقاضاهای او را دراولویت قراردهید.
   10.به دلیل مشکلاتی که او نقشی در پدیدآیی آن ها نداشته، کدورت ایجاد نکنید.
   11.نسبت به والدین شوهرتان،بدگویی نکنید.
   12.چهره اقوام پدری را نزد فرزندشان غبارآلود نکنید.
   13.انتظارات خودتان را از آقا،دیکته نکنید بلکه با ادبیات همدلانه آن ها را مطرح کنید.
   14.اگر رابطه شما دستخوش نوسانات زیادی است، حتما از متخصصتان کمک بگیرید.
   15.در کارها و تصمیم گیری های خود با شوهرتان مشورت کنید و نظر او را اجرا نمایید.
   16.وقتی حال و روز خوشی ندارید و مسئله ای ذهن شما را آشفته کرده، بیشتر مراقب اظهار نظر خود باشید.
   17.ضعف های قدیمی شوهرتان را برای همیشه از ذهنتان پاک کنید.
   18.به فرزندان خود نحوه احترام به پدر و اهمیت آن را اموزش دهید.
   19.همراه خوبی برای تنظیم هزینه های زندگی باشید و تا می توانید فشار اقتصادی زندگی را بکاهید.
   20.از خداوند آرامش در برخورد با شوهر و فرزندان را تقاضا کنید.


   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.