مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • نکاتی برای حفظ سلامت دانش‌آموزان در روزهای کرونایی

   بازگشت به مدرسه در سایه کرونا

   کد: 22644
   ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
   لذت بازگشت به مدرسه چیزی جز در آغوش کشیدن دوستان و هم‌شاگردی‌ها و جست‌وخیز کردن با آن‌ها نیست. اما این ویروس موذی اصلی‌ترین لذت‌ها را از همه ما سلب کرده است. بنابراین لازم است که فرزندتان را نسبت به مراقبت از دیگران حساس کنید.
   بازگشت به مدرسه در سایه کرونا

   هیچ‌چیز به اندازه بازگشایی مدارس و روز اول مدرسه هیجان‌انگیز نیست. بخصوص برای سال اولی‌ها که احساسات متفاوتی شادی، ترس، هیجان، اضطراب، احساس غربت و غیره را به‌صورت یکجا تجربه می‌کنند. اگر در سال‌های گذشته، شب قبل از مدرسه همه کیف، دفتر، قلم و تمام لوازم مدرسه را آماده می‌کردند امسال ضدعفونی‌کننده، ماسک و احتمالا دستکش نیز به لوازم مدرسه اضافه شده است. بدون شک امسال همه‌گیری کووید 19، شرایط را برای دانش آموزان و خانواده‌ها سخت و دشوار کرده است. اما واقعیت این است که نمی‌توان پایان کووید 19 را پیش‌بینی کرد و نمی‌توان روال عادی زندگی را از دست داد

   هر چه هست مدارس بازگشایی شده‌اند و خیلی از فرزندان ما در این شرایط راهی مدرسه شده اند. بنابراین لازم است که برخی توصیه‌ها را برای سلامت جسمی و روانی فرزندانمان از کووید 19 به خاطر داشته باشیم تا به امید خدا این سال تحصیلی نیز با سلامت به پایان برسد.


   در ادامه چند توصیه به والدین جهت گذراندن این دوران خواهیم داشت:

   نسبت به سلامت روحی کودکان بیش از گذشته حساس باشید

   با وجود تمام استرس و ترسی که ابتلا به کروناویروس به همراه دارد اما در مقابل کودکان از بزرگنمایی این نگرانی و همچنین از تحقیر افرادی که به این ویروس مبتلا شده‌اند بپرهیزید. یادتان باشد که درس خواندن و انجام تکالیف مدرسه به خودی خود برای کودکان استرس‌زا است بنابراین نباید شرایط را بدتر کنید. فراموش نکنید که این شرایط سخت برای همه وجود دارد و تمام جهان را درگیر کرده است. بدانید که مسئولان بهداشتی هر کشوری برای سلامتی دانش آموزان تدابیر لازم را اندیشیده‌اند و شما بهتر است با رعایت بهداشت که شامل زدن ماسک، شستشوی مرتب دست‌ها، عدم لمس صورت و حفظ فاصله اجتماعی به زندگی خود ادامه دهید و به فرزندانتان استرس وارد نکنید.

   او را نسبت به مراقبت از دیگران حساس کنید

   لذت بازگشت به مدرسه چیزی جز در آغوش کشیدن دوستان و همشاگردی‌ها و جست‌وخیز کردن با آن‌ها نیست. اما این ویروس موذی اصلی‌ترین لذت‌ها را از همه ما سلب کرده است. بنابراین لازم است که فرزندتان را نسبت به مراقبت از دیگران حساس کنید. این کار صرفاً با حفظ فاصله ممکن خواهد بود. بچه‌های کوچک ذاتاً بشردوست و مهربان هستند. بنابراین زمانی که به او بگویید اگر ماسک بزند دوستانش مریض نمی‌شوند تأثیر بیشتری دارد. برای بچه‌هایی که کمی بزرگ‌تر هستند بگویید که باید از نزدیک شدن به دوستان و بازی‌های گروهی بپرهیزند و مراقب همکلاسی‌هایی که عطسه یا سرفه می‌کنند باشند. به آن‌ها یادآور شوید که در زمان همه‌گیری ویروس ما مسئول سلامتی دیگران نیز هستیم. چون اگر دوستانمان مریض شوند ما نیز در امان نخواهیم ماند. در خصوص نوجوانان کار کمی ساده‌تر است و می‌توان با آن‌ها شفاف‌تر صحبت کرد. به آن‌ها یادآور شوید که نمی‌توانند زمان زیادی را بیرون از مدرسه و با دوستانشان سپری کنند و این که زمان مناسبی برای رفت و آمد به خانه هم‌شاگردی‌ها برای درست خواندن نیست.

   فضای مجازی را مدیریت کنید:

   در مدت قرنطینه و دوری از مدرسه بعضی از بچه‌ها عادت کرده‌اند شب‌ها را دیروقت بخوابند و بیشتر زمان خود را مقابل تلویزیون، تبلت و موبایل بگذرانند. زمان استفاده از این وسایل را محدود کنید و شب‌ها زودتر خاموشی را بزنید. روزهای اول مدرسه زودتر از خواب بیدارشان کنید و آن‌ها را به خوبی برای رفتن به مدرسه مجهز کنید. جهت استفاده از فضای مجازی قانون داشته باشید،

   قبل از فرستادن فرزندتان از سلامت فرزندمان مطمئن باشید

   حتما می‌دانید که تب و افزایش درجه حرارت بدن یکی از اصلی‌ترین علائم ابتلا به بیماری کووید 19 است. بنابراین بهتر است که هر روز صبح و قبل از رفتن به مدرسه، دمای بدن فرزندتان را کنترل کنید. درست است که اندازه‌گیری درجه حرارت بدن همیشه برای مقابله با کووید 19 مؤثر نیست چون ممکن است فرد مبتلا فاقد علامت باشد و یا این که درجه حرارت بالای بدن ارتباطی به ابتلا به کروناویروس نداشته باشد. با این حال این کار علاوه بر حساس‌تر کردن فرزندتان نسبت به وجود کروناویروس می‌تواند خیال خودتان را نیز تا حدودی راحت کند.

   خوراکی‌ها و ناهار فرزندتان را در خانه تهیه کنید

   بهتر است میان وعده، خوراکی‌ها و احتمالا ناهار فرزندتان را در منزل تهیه کرده و در کیفش قرار دهید. به او بگویید که حتی در صورت باز بودن بوفه مدرسه و یا سوپرمارکت‌های نزدیک، از خرید خوراکی‌های بیرون خودداری کرده و تغذیه‌ای که شما برایش تهیه کردید را میل کند. یادتان باشد کیک یا بیسکوییت خانگی یا میوه و غذایی که شما از منزل در کیف فرزندتان می‌گذارید سالم‌تر و بهداشتی‌تر است.

   رفت و آمد به مدرسه را کنترل کنید

   اگر امکانش را دارید خودتان و با وسیله شخصی فرزندتان را به مدرسه برسانید. این کار باعث کاهش انتشار ویروس در حین رفت و آمد به مدرسه می‌شود. در غیر این صورت حتما از سرویس‌های مطمئن مدارس برای ایاب و ذهاب آن‌ها استفاده کنید. این کار خطر سرایت ویروس در اتوبوس یا هر نوع وسایل حمل‌ونقل عمومی دیگر را کاهش می‌دهد. از سلامت راننده سرویس و آشنایی وی با پروتکل‌های بهداشتی مطمئن شوید. به فرزندتان یاد دهید که بعد از پیاده شدن از ماشین و ورود به مدرسه دست‌های خود را بشوید و یا ضدعفونی کند.

   ماسک از همه مهم‌تر است

   احتمالا تشویق کودکان به استفاده از ماسک و کنترل آن روی صورت بچه‌ها بزرگ‌ترین چالش والدین و کادر مدرسه خواهد بود. در هر صورت به فرزندتان یاد دهید که با ماسک بینی و دهان خود را بپوشاند و آن را مدام دستمالی نکند. اگر از ماسک‌های پارچه‌ای و قابل شستشو استفاده می‌کنید از انواع کودکانه آن تهیه کنید. به این ترتیب که علائق یا رنگ مورد علاقه او را در تهیه ماسک اعمال کنید. به عنوان مثال اگر فرزندتان طرفدار مرد عنکبوتی است بهتر است ماسکی تهیه کنید که نشانی از این شخصیت روی ماسک داشته باشد. در این صورت احتمال این که فرزندتان ماسک را بیشتر استفاده کند و یا در یک چشم برهم زدن آن را گم نکند بیشتر می‌شود.


   اهمیت شستشوی دست‌ها را به او بیاموزید

   شاید به نظرتان ساده بیاید اما آموزش و ترغیب بچه‌ها به شستشوی مرتب دست‌ها کار چندان ساده‌ای نیست. با این حال تمام سعی‌تان را بکنید تا اهمیت شستشوی دست‌ها را به او یاد دهید. به او بگویید که این کار باعث حفظ جان او و تمام اعضای خانواده می‌شود. به او یادآور شوید که هر بار که منزل را ترک می‌کند، از ماشین پیاده می‌شود، به مدرسه می‌رسد، بعد از کلاس به حیاط می‌رود، بعد از دستشویی و بعد از لمس هر وسیله‌ای در مدرسه دست‌های خود را با آب و صابون و با دقت بشوید.

   بعد از مدرسه فرزندتان را به حمام بفرستید

   فرزندانتان را عادت دهید در صورت امکان بعد از رسیدن به منزل تمام لباس‌هایشان را عوض کرده و به حمام بروند. به او بگویید که درک می‌کنید که خسته است و نیاز به استراحت دارد اما حمام کردن تمام آلودگی‌های احتمالی را از بین می‌برد و برای سلامتی‌اش مفید است. یادتان باشد که کودکان معمولا کمتر علائم ابتلا به کروناویروس را نشان می‌دهند اما می‌توانند ناقل‌های جدی باشند و ویروس را از خارج به داخل منزل بکشانند. بنابراین تعویض لباس، شستشوی مرتب آن‌ها و حمام کردن بعد از مدرسه برای مقابله با هر نوع آلودگی احتمالی بسیار مؤثر است.

   به نقل ازسایت تبیان با مقداری تغییر:

   https://article.tebyan.net/473434/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.