مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید        مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛
 
   
 

  • به بهانه 18 اردیبهشت، روز جهانی تالاسمی

   آشنایی با یک بیماری سخت ولی قابل پیشگیری

   کد: 21459
   ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
   مجله سلامت/ تالاسمی از بیماری‌های ژنتیکی است که در اثر آن هموگلوبین ساختار طبیعی خود را از دست داده و پدیده‌ی تولید هموگلوبین غیر مؤثر در بدن ایجاد می‌شود.
   آشنایی با یک بیماری سخت ولی قابل پیشگیری

   تالاسمی از بیماری‌های ژنتیکی است که بر اثر آن هموگلوبین ساختار طبیعی خود را از دست داده و بنابراین پدیده‌ی تولید هموگلوبین غیر مؤثر در بدن ایجاد می‌شود.
   در نتیجه، هموگلوبین معیوب قادر به اکسیژن‌رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست. هموگلوبین عامل انتقال دهنده اکسیژن در سلول‌های قرمز خونی و شامل دو پروتئین مختلف به نام آلفا و بتا است. اگر بدن توانایی تولید کافی از هر نوع پروتئین را نداشته باشد، سلول‌های خونی بطور کامل شکل نگرفته و توانایی انتقال اکسیژن کافی را ندارند و نتیجه آن، یک نوع کم‌خونی است که در طفولیت آغاز شده و تا پایان عمر به طول می‌انجامد.
   انواع تالاسمی
   تالاسمی به دو نوع آلفا تالاسمی و بتا تالاسمی تقسیم می‌شود. افرادی که در آنها هموگلوبین به میزان کافی پروتئین آلفا تولید نمی‌کند به تالاسمی آلفا و کسانی که در آنها هموگلوبین بتا تولید نمی‌شود به بتا تالاسمی مبتلا می‌گردند که خود بتا تالاسمی هم شامل تالاسمی ماژور یا تالاسمی شدید و تالاسمی مینور یا تالاسمی خفیف است. افراد مبتلا به تالاسمی مینور در واقع کم خونی مشکل‌سازی ندارند ولی اگر دو فرد تالاسمی مینور با هم ازدواج کنند به احتمال 25% فرزندشان دچار تالاسمی شدید (ماژور) خواهد بود و به احتمال 25% فرزندشان سالم و به احتمال 50% تالاسمی مینور خواهد داشت.
   پراکندگی تالاسمی ماژور در تمام نقاط کشور یکسان نیست و در مناطق نزدیک به دریا از سایر نقاط کشور شایع‌تر است. این بیماری تقریباً درمانی ندارد و بهترین راه کنترل این بیماری، پیشگیری است که از طریق آزمایش‌های قبل از ازدواج و تشخیص پیش از تولد صورت می‌گیرد. در آزمایش‌های قبل از تولد، در مرحله مقدماتی، بررسی وضعیت ژنتیک زوج‌های ناقل تالاسمی برای تعیین نوع نقص ژن در هر یک از زوج‌ها قبل از بارداری و در مرحله تکمیلی، بررسی وضعیت ژنتیک جنین و تشخیص قطعی مبتلا یا سالم بودن جنین انجام می‌شود.

   علائم بیماری تالاسمی

   فرد مبتلا به تالاسمی مینور به جز یک کم‌خونی خفیف در برخی موارد، مشکل دیگری ندارد. ولی در نوع ماژور، فرد ژن ناسالم را از هر دو والد به ارث می‌برد و به بیماری ماژور (شدید) مبتلا می‌شود. این بیماران در بدو تولد تفاوتی با دیگر کودکان ندارند. ولی از حدود 6 ماهگی تا دو سالگی علائم کم خونی را از خود نشان می‌دهند و زرد و رنگ پریده می‌شوند. شب‌ها به راحتی نمی‌خوابند، درست غذا نمی‌خورند و دچار ضعف و بی‌حالی می‌شوند.
   با بالاتر رفتن سن، تغییر چهره و بزرگی سر، بزرگ شدن قلب، اختلال در کار غدد و بزرگی طحال دیده می‌شود. بیماران تالاسمی نیاز به تزریق مداوم خون و داروی دفع‌کننده آهن دارند.

   نکات مهم
   - کلیه افراد باید قبل از ازدواج، آزمایش تالاسمی انجام دهند.
   - ناقل تالاسمی هیچ مشکلی ندارد. اهمیت ناقل بودن زمانی است که همسر انتخابی فرد نیز ناقل باشد و چنانچه هردو نفر (زوج و زوجه) ناقل باشند، باید پیش از هر اقدامی، مشاوره تالاسمی در مرکز بهداشتی درمانی ویژه که در هر شهرستان به این منظور اختصاص یافته، انجام شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: