مقام معظم رهبری: اگر چنانچه ما توان خودمان را بیشتر از واقع بدانیم، یا کمتر از آنچه که واقعیت است، بدانیم، دچار خطا خواهیم شد؛        مقام معظم رهبری: برای خدا کار کنید و لحظه ای را برای خدمت به مردم و نظام از دست ندهید
 
   
 

  • آیت الله استادی:
   توسل برای این است که زمینه عمل صالح فراهم شود/انجام کارهای خیر را برای امور دنیوی رها نکنیم
   کد: 11656
   ۱۳۹۶/۰۷/۰۳
   آیت الله استادی گفت: توسل برای این است که زمینه عمل صالح فراهم شود؛ هرقدر امیرالمؤمنین(ع) را بیشتر دوست داشته باشیم باید عمل صالحمان بیشتر باشد.

   به گزارش روابط عمومی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، آیت الله استادی صبح امروز در چهارمین روز از ماه محرم در نمازخانه مرکز خدمات با اشاره به آثار مخرب انحراف از مسیر دین گفت: همواره سفارش شده است که از مسیری که خداوند تعیین کرده است منحرف نشویم، چراکه انحراف از این مسیر موجب می‌شود کم کم مردم گرفتار حرف‌هایی شوند که در دین نیست.
   وی بیان کرد: انحراف از دین موجب می‌شود که به اسم دین حرف‌هایی زده شود که در دین نیست.
   دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: یکی از ایراداتی که به اشتباه به شیعیان وارد می‌کنند مسئله توسل است و می‌گویند توسل شیعیان به ائمه(ع) نوعی شرک است.
   وی با بیان اینکه امیرالمؤمنین(ع) معلم توحید است تصریح کرد: همه باید خداشناسی را از امیرالمؤمنین(ع) یاد بگیرند؛ همه فلاسفه قبول دارند آنطور که امیرالمؤمنین(ع) خدا را تعریف کرده است هنوز مراحل اولیه آن را متوجه نمی‌شوند.
   آیت الله استادی با اشاره به انواع توسل گفت: اولین نوع توسل این است که از خداوند درخواست‌هایی می‌کنیم و خداوند را به حق ائمه(ع) قسم می‌دهیم.
   وی افزود: دومین نوع توسل این است که ائمه (ع) را واسطه قرار می‌دهیم و از آنها می‌خواهیم وساطت کنند تا حاجت ما برآورده شود.
   دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه سومین نوع توسل این است که از ائمه(ع) می‌خواهیم که حاجت ما را برآورده کنند گفت: وقتی ما به ائمه(ع) توسل می‌کنیم به این دلیل است که معتقدیم خداوند به آنها قدرت و توانایی حل مشکلات را داده است پس اگر کسی بگوید ائمه(ع) بدون خداوند می‌توانند مشکل را حل کنند غلط است.
   وی ابراز داشت: در همه این توسل‌ها، شیعیان ائمه(ع) را عبادت نمی‌کنند؛ دیگران که به شیعیان تهمت می‌زنند یا با معارف شیعه آشنا نیستند و یا اینکه می‌خواهند دشمنی کنند و الا این سه نوع توسل با توحید و خداشناسی یکی است.
   آیت الله استادی با اشاره به دلایل نیاز انسان‌ها به توسل گفت: اگر گذشته‌مان را بررسی کنیم مشاهده می‌کنیم که گاهی شرایطی فراهم می‌شده است که می‌توانستیم کار خوبی انجام دهیم و یا اینکه مرتکب گناهی نشویم ولی با وسوسه شیطان یا نفس به زمین خورده‌ایم؛ ما به ائمه متوسل می‌شویم که در آینده بر شیطان و نفس پیروز شویم.
   وی بیان کرد: انسان تنها نمی‌تواند به اعمال خودش متکی باشد چراکه اگر خداوند بخواهد عمل را مناقشه کند نمی‌توان به عمل متکی بود؛ توسل یکی از مواردی است که می‌توانیم از آن کمک بگیریم، ما از ائمه می‌خواهیم که در برابر مشکلات به کمکمان بیایند.
   دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: امام رضا(ع) فرمودند «مبادا اعمال نیک را به اتکای دوستی آل محمد(ص) رها کنید؛ مبادا دوستی آل محمد(ص) را به اتکای اعمال صالح از دست بدهید؛ زیرا هیچ یک از این دو، به تنهایی پذیرفته نمی‌شود.»
   وی تصریح کرد: ما باید هم به موقع نماز بخوانیم و هم درستکار و امانتدار باشیم و درعین‌حال باید خودمان را نیازمند به توسل بدانیم.
   آیت الله استادی بیان کرد: توسل برای این است که زمینه عمل صالح فراهم شود؛ هرقدر امیرالمؤمنین(ع) را بیشتر دوست داشته باشیم باید عمل صالحمان بیشتر باشد.
   وی افزود: اگر زندگی ائمه(ع) را ببینیم شاهد خواهیم بود که ائمه(ع) با همه مقاماتی که داشتند دنبال عبادت و عمل صالح بودند.
   دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه 250 سال زندگی ائمه پر از رنج و گرفتاری و زندان بوده است گفت: ائمه(ع) در طول این 250 سال زجر و گرفتاری و زندان را تحمل کردند تا ما درست زندگی کنیم، امین و خیرخواه باشیم و اخلاق دینی و اسلامی داشته باشیم.
   وی با بیان اینکه ما نباید انجام کارهای خیر را برای امور دنیوی رها کنیم گفت: حفظ دین خدا به این است که دین در جامعه متبلور باشد، مردم به فکر هم باشند و امور دنیوی را بر امور معنوی اولویت ندهند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

    

    

   کاربر گرامی! لطفا در قسمت نظرات صرفا دیدگاه خود در مورد این خبر را درج نمایید. در صورت وجود هر گونه سوال و یا نیاز به پیگیری با شماره 02531200 تماس حاصل فرمایید.