• [ اخبار مسکن ]
  • [ اطلاعات پروژه ها ]
   -- قم

  • نشست توجیهی پروژه مسکن ممتازین و استعدادهای برتر برگزار شد

   کد: 8265
   ۱۳۹۵/۰۵/۰۴
   قم/ نشست توجیهی پروژه مسکن ممتازین و استعدادهای برتر به منظور اعلام آخرین وضعیت این پروژه در ساختمان مرکزی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه برگزار شد.
   نشست توجیهی پروژه مسکن ممتازین و استعدادهای برتر برگزار شد

   به گزارش روابط عمومی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان قم، در این جلسه که با حضور مدیر مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان قم و مسئولین مؤسسه مسکن و اعضای پروژه مذکور برگزار شد، نحوه اجرا، واگذاری و شرایط بهره‌مندی از پروژه و همچنین اقدامات صورت گرفته در خصوص تسهیلات مورد استفاده در این پروژه مورد بحث قرار گرفت
   حجت الاسلام و المسلمین جعفریانی مدیر مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان قم ضمن خیرمقدم با اشاره به خدمات مورد ارائه مرکز و ارتقا صورت گرفته در ارائه خدمات این نهاد حوزوی از سال 70 تاکنون که به 54 خدمت رسیده است، در خصوص اقدامات صورت گرفته توسط مرکز خدمات که به منظور تأمین معیشت طلاب محترم بالأخص مسکن که یکی از دغدغه‌های اصلی هر انسانی می‌باشد مطالبی را بیان کرد.
   مدیر مرکز خدمات قم تأکید کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی مرکز خدمات کاهش آلام طلاب محترم بوده و هست تا بدین وسیله بتوان اقدام مؤثری در جهت بالا بردن سطح فرهنگ جامعه صورت داد، زیرا طلاب محترم یکی از ابزارهای فرهنگی جامعه اسلامی ما هستند، از این رو کاهش دغدغه‌های فکری طلاب محترم می‌تواند ارتباط مستقیم با افزایش فعالیت‌های مؤثر این عزیزان و بالطبع افزایش بازدهی فعالیت‌های فرهنگی صورت گرفته که یکی از رسالت‌های حوزه و روحانیون محترم می‌باشد، داشته باشد.
   حجت الاسلام و المسلمین جعفریانی در خصوص پروژه ممتازین و استعدادهای برتر حوزه افزود: مشکلات و چالش‌هایی در این راه متوجه مرکز خدمات بوده که بحمدالله اهتمام ما بر این است تا بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن این مشکلات را برطرف و عملیات اجرایی این پروژه را آغاز نماییم.
   وی همچنین اذعان کرد: با نگاهی که به پروژه‌های ساخته شده قبلی داریم معایب و مزایای آن ها را مدنظر قرار داده تا تجربه حاصل از آن چراغ راهی برای اجرای پروژه‌های پیش روی مرکز باشد.
   پایان بخش سخنان مدیر مرکز خدمات قم معرفی اجمالی مؤسسه مسکن طلاب و روحانیون، تغییر و تحولات صورت گرفته در آن و همچنین معرفی برخی مدیران این مؤسسه بود.
   در ادامه حجت الاسلام و المسلمین رفیعی مدیرکل پیگیری و جذب ظرفیت‌های مؤسسه مسکن طلاب و روحانیون (عمران نورگستر) با بیان اینکه در سال 81 پس از سفر استانی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نامه‌های متعددی با موضوع رفع مشکل مسکن طلاب در قم به محضر ایشان ارائه شد که پس از این کار ساخت و ساز مسکن در دستور کار مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قرار گرفت و با تلاش و پشتکار، امروز مرکز خدمات توانسته نزدیک به ده هزار واحد مسکونی را در قم آماده و در اختیار طلاب و روحانیون محترم قرار دهد.
   حجت الاسلام و المسلمین رفیعی با اشاره به اجرای طرح فرم خوداظهاری مسکن طلاب افزود: اجرای طرح فرم خوداظهاری که به جهت بهبود ارائه خدمت مسکن به طلاب و روحانیون صورت پذیرفت، قدم مؤثری در جهت اجرای هر چه بهتر طرح جامع مسکن طلاب بود.
   مدیرکل دفتر پیگیری و جذب ظرفیت‌های مؤسسه مسکن ابراز داشت: طرح جامع مسکن طلاب، طرحی است که با بیش از سه هزار نفر ساعت کار تحقیقاتی توسط کارشناسان مجرب درون سازمانی و برون‌سازمانی تهیه و تدوین شده تا نقشه راه مرکز خدمات در زمینه تأمین مسکن طلاب و روحانیون محترم باشد.
   وی همچنین در خصوص پروژه ممتازین و استعدادهای برتر حوزه بیان کرد: در خصوص اختصاص وام تلاش‌ها، مذاکرات و اقداماتی با بانک ملی صورت گرفته که ان‌شاءالله با توجه به عنایات مدیرعامل جدید بانک ملی بتوانیم درصد سود مشارکت وام‌های توافق شده را کاهش داده و دریافت وام نیز با تأخیر بیشتری صورت پذیرد که بدین‌وسیله بازپرداخت وام نیز در زمان دیرتری آغاز شده تا طلاب محترم پس از استقرار در واحدهای خود دغدغه‌ی کمتری نسبت به بازپرداخت وام‌های مرتبط با این پروژه داشته باشند.
   در ادامه آقای خان احمدی معاون خدمات مسکن و امور بهره‌برداران موسسه مسکن توضیحات تکمیلی را در خصوص وضعیت پروژه و شرایط بهره‌مندی از آن ارائه کرد.
   وی پس از ارائه گزارشی از وضعیت پروژه، توضیح مختصری در خصوص شرایط بهره‌مندی از پروژه ممتازین و استعدادهای برتر حوزه ارائه کرد و اذعان داشت:
   با توجه به اینکه در بحث ثبت نام از متقاضیان با مشکلات متعددی روبرو بودم اما عملیات اداری پروژه و تهیه و تدوین نقشه‌ها و دیگر اقدامات اولیه از دی‌ماه سال 1394 آغاز و تا به امروز همچنان ادامه دارد.
   آقای خان احمدی بیان کرد: با توجه به نقشه‌های تهیه شده متراژ تعیین شده برای واحدها بین 85 الی 90 متر بود اما در جلسه گذشته که خدمت اعضای محترم بودیم درخواست‌هایی به ما رسید مبنی بر افزایش متراژ واحدها که با بازنگری صورت گرفته، نقشه‌ها مجدداً تهیه، تدوین و تصویب شد که بر این اساس میانگین متراژ واحدها حدود 102 متر یعنی حداقل 90 و حداکثر متراژ واحدها 116 متر می‌باشد.
   وی همچنین ادامه داد: همین قدر بدانید که نقشه‌ها در 12 مرحله اصلاح شد تا نقشه‌های نهایی حاصل شود، شهرداری، نظام مهندسی و کمیته فنی خود مؤسسه باعث شدند تا نقشه‌ها چندین بار مورد بازبینی قرار گرفته تا در نهایت نقشه‌های این پروژه که شامل 192 واحد می‌باشد در حال حاضر آماده شود.
   معاون خدمات مسکن و امور بهره برداران مؤسسه همچنین افزود: با توجه به اینکه این پروژه به منظور حمایت از استعدادهای برتر حوزه طراحی شده است ان‌شاءالله قرارداد اجرا به صورت واحد با یک پیمانکار منعقد خواهد شد تا به این واسطه برخی اقدامات به صورت موازی صورت گرفته و باعث افزایش سرعت اجرای پروژه گردد، از این رو تقاضایی که داریم این است که اعضای محترم در بحث پرداخت‌ها با ما همراهی لازم را داشته باشند تا ما بتوانیم طبق زمان‌بندی منعقد شده با پیمانکار پروژه را در زمان مقرر به پیش ببریم.
    آقای خان احمدی در پایان سخنان خود ضمن تبیین مطالبی در خصوص اقدامات صورت گرفته در خصوص تسهیلات حمایتی در این پروژه تأکید کرد: درصورتی‌که هر یک از عزیزان به هر دلیل در خصوص تأمین اعتبار با مشکل مواجه شدند با شتاب اقدام به واگذاری حق امتیاز خود نکنند. زیرا با توجه به برنامه‌های پیش روی مؤسسه ممکن است تا مدت‌های طولانی طرح‌های مشابه این پروژه در استان قم تهیه، تدوین و اجرا نشود.
   حجت الاسلام و المسلمین محمودی کلایه معاون فنی مهندسی مؤسسه مسکن، به تشریح شرایط و نحوه اجرای این پروژه و همچنین پاسخ به این سؤال اعضای محترم که چرا عملیات اجرای این پروژه با تأخیر روبرو شده است پرداخت.
   معاون فنی مهندسی مؤسسه دلیل تأخیر در اجرای این پروژه را این‌گونه بیان کرد: دلیل تأخیر در اجرای پروژه را می‌توان از دو جهت مدنظر قرار داد، دلیل اول اینکه در نقشه اولیه این پروژه، واحدها با متراژ حدود 85 متر در نظر گرفته شده بود که با توجه به اینکه اعضای محترم تمایل به متراژ بیشتری داشتند و دیگر اینکه یکسان بودن و یک شکل بودن واحدها مورد علاقه و پسند اعضای محترم نبود، بر این اساس پروژه‌ای که قرار بود در تعداد واحدهای بیشتری ساخته شود مجدداً مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت با کسب مجوز افزایش متراژ میانگین واحدها به حدود 100 متر، توانستیم مدل اجرای واحدها را تنوع بخشیده تا بدین‌وسیله اعضای محترم بتوانند با توجه به سلیقه و توان مالی خود در انتخاب واحدها تنوع بیشتری داشته باشند. دلیل دوم تغییر در مقررات و ضوابط نظام مهندسی و شهرداری‌ها بود که با توجه به ابلاغ قواعد جدید در مهر ماه سال 94 و لازم‌الاجرا شدن آن از آذر ماه همان سال، منجر به ایجاد تغییرات دیگری در طراحی این پروژه شد که این امر نیز باعث افزایش تأخیر در اجرای پروژه شد.  
   حجت الاسلام و المسلمین محمودی کلایه ابراز داشت: بازگشایی پاکت مناقصه انتخاب پیمانکار در تاریخ 1395.05.07 صورت خواهد پذیرفت که بر اساس آن پیمانکاران صاحب صلاحیت انتخاب و ان‌شاءالله عملیات اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد.
   ایشان همچنین تصریح کرد: این پروژه 192 واحدی متشکل از 6 بلوک که دو بلوک یک شکل و چهار بلوک با شکل‌های متفاوت می‌باشد همچنین دارای پنج سطح متراژی 90، 98، 104، 106 و 116 متری که حدود 48 واحد از این 192 واحد به صورت سه خوابه طراحی شده که تمامی بلوک‌ها به‌صورت 6 طبقه روی پیلوت و همه بلوک‌ها دارای انباری و پارکینگ مسقف در پیلوت و زیرزمین می‌باشد.
   معاون فنی مهندسی مؤسسه مسکن طلاب و روحانیون با بیان اینکه تمام سعی و تلاش ما بر این است که این پروژه در همان زمان مقرر شده 30 ماه اجرا شود، افزود: سعی بر این شده که طراحی واحدها متناسب با شئون طلبگی بوده و دیگر اینکه متناسب با فرهنگ عمومی جامعه نیز باشد، بدین منظور در تمام واحدها اتاق بیرونی دیده شده و سعی بر این شده که پیوست فرهنگی به طور مناسب لحاظ شود. همچین فضای بین بلوک‌ها را یک فضای ایزوله بدون ماشین در نظر گرفتیم که امکان استراحت خانواده‌ها  و بازی بچه‌ها هم فراهم شود.
   در پایان جلسه سؤالاتی از طرف اعضای محترم پروژه مطرح شد که توسط مسئولین حاضر در جلسه پاسخ مدنظر ارائه شد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: